Gönderdiğiniz eposta kampanyalarının içeriğinin çekiciliği kadar teknik ayrıntılar da önemli. Sağlıklı görüntülenemeyen, doğru kişilere gitmeyen ya da aslında hiç ulaşmamış epostalar kampanyanızın başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olabilir.

İşte eposta kampanyanızın başarısını artırmak için uygulamanız gereken beş önemli yöntem.

1. DNS doğrulaması yapın

Gönderici adresiniz kesinlikle web sitenize ait bir eposta adresi olmalı. Web sitenizin alan adını da eposta servis sağlayıcınızın DNS ayarları bölümünden doğrulamanız gerekiyor. Bu doğrulama, istemciler tarafından epostalarınıza olan güveni artırıyor. Dolayısıyla daha yüksek ulaştırılabilirlik sağlıyor.

MailJet'in SPF/DKIM doğrulama sayfası.
MailJet'in SPF/DKIM doğrulama sayfası.

Eğer sizin yapabileceğiniz birşey değil ise, IT biriminizden yardım istemelisiniz. Bu doğrulama kesinlikle yabana atılmamalı.

2. Alıcıları segmente edin

Aboneleri nereden kazandığınızı kayıt altında alıp daha sonra onları gruplayın. Akıllı telefon kategorisinden kazandığınız bir aboneye indirimli ayakkabılar göndermeyin.

MailJet segmentasyon ekranı.
MailJet segmentasyon ekranı.

Eğer alt yapınız buna müsade etmiyorsa, yazım yanlışı olan veya daha önce hardbounce almış eposta adreslerini temizlemekle işe başlayabilirsiniz.

3. Uyumlu şablon kullanın

Sıkça yapılan hatalardan biri alıcıların epostalarını bilgisayarlardan kontrol ettiğini varsaymak. Alıcılarının yarısından fazlası epostalarını kontrol etmek için mobil cihazını kullanıyor.

Yüksek çözünürlüğe göre tasarlanmış statik epostalar mobil cihazlarda bir felakete yol açabiliyor. Ekran genişliğine göre farklı davranacak epostalar oluşturarak herkes için en iyi deneyimi sunabilirsiniz.

Limus Response Email
Litmus'un yaptığı uyumlu eposta şablonlarından biri.

4. Deneme gönderimi yapın

Kendi içinizde belirlediğiniz bir grup örnek bir gönderim yapın. Bu grup, deneme gönderimini farklı eposta istemcileriyle (outlook, apple mail, android, ios vs.) test edebilsin.

Ayrıca eposta içindeki imla hatalarını ve çalışmayan linkleri de son bir kez kontrol edin.

5. Karşılaştırmalı test yapın

Eğer eposta servis sağlayıcınız karşılaştırmalı (A/B) teste izin veriyorsa mutlaka uygulayın. İlk başta eposta konusunu (subject) ardından call-to-action metinlerini, son olarak da eposta içindeki diğer metinleri ve görsel yerleşimlerini test edebilirsiniz.

Customer.IO karşılaştırmalı test oluşturma ekranı.
Customer.IO karşılaştırmalı test oluşturma ekranı.

Eğer kullandığınız sistem buna müsade etmiyorsa, test edilecek kısımları her eposta kampanyasında farklılaştırarak da test yapabilirsiniz. Her kampanyanın sonucunu excel ya da benzeri bir yerde saklayın ve her üç, dört gönderimde bir geri dönüp sonuçlara bakın.

Aldığınız sonuçlara göre gerekli değişiklikleri yapıp, bir sonraki gönderimde aynı kısımları farklı varyasyonlarla test edebilir ya da iyileştirilmesini düşündüğünüz kısımları teste tabi tutabilirsiniz.

· · ·

Başarılı eposta kampanyaları oluşturmak istiyorsanız eposta bültenine kayıt olarak her hafta yayınladığım yazılardan haberdar olabilirsiniz. :)