İşinizi büyütmek istiyorsunuz. Eposta pazarlamaya başlamadan önce bir miktar bülten abonesi bulmanız gerekiyor. Ancak site açılır açılmaz bir popup çıkarıp kullanıcının suratına vurma fikrini aklınızdan çıkartın.

İşte size ziyaretçilerinizi rahatsız etmeden bülten aboneliği teklif edebileceğiniz 10 yöntem.

1. İçeriğin altında abonelik formu koyun.

Kullanıcı sitedeki beğendiği bir içeriği tükettikten sonra form ile karşılaşırsa alacağı epostaların ilgilendiği konu ile ilgili olduğunu düşünecektir. Yine de, hangi konuda ve hangi sıklıkla eposta alacağını bildirirseniz ayrıca güven kazanmış olursunuz. Kullanıcının alacağı faydayı da belirmeyi unutmayın!

Customer.IO Abonelik Kutusu
Customer.IO Blog'daki abonelik kutusu.

2. Sitenin altından bağlantı verin.

İletişime geçmek isteyen ziyaretçileriniz "hakkında" ve "iletişim" linklerini ya da sosyal medya butonlarınızı aramak için sitenin altına bakacaklardır. Buraya koyacağınız küçük bir form ya da bülten aboneliği bağlantısı, içeriğinizle ilgilenen kullanıcıları yakalamanızı sağlar. Ya da direkt "hakkında" sayfanıza bir form koyabilirsiniz.

Litmus Abonelik Kutusu
Litmus Blog'un altındaki abonelik formu. Gönderdikleri güzel epostalardan birkaç tane gösterip ziyaretçilerine nasıl bir şeyle karşılaşacaklarını anlatmışlar.

3. İndirilebilir içerik teklif edin.

Site içeriğinizin temasıyla uyuşan indirilebilir bir içerik teklif edebilirsiniz. Ziyaretçi eposta adresini verecek ve siz de içeriği o adrese göndereceksiniz. Böylece hem eposta adresini alacak hem de doğruluğunu teyit etmiş olacaksınız.

HubSpot Abonelik Kutusu
Hubspot Blog'da gezindiğinizde sağ alt köşeden bir scroll box beliriyor ve size "tıklanabilir epostalar tasarlamayı öğreteceğini" vaat eden bir ekitap teklif ediyor.

Hubspot ziyaretçiyi ayrı bir landing page'e yönlendirip bilgileri orada almayı tercih etmiş. Eğer yalnızca eposta adresine ihtiyacınız varsa buna gerek yok. Formu javascript ile çıkarıp süreci aynı sayfada tamamlayabilirsiniz.

Abonelik formu kutucuğunun içeriğin önünü kapatmadığından emin olun ki ziyaretçi içeriğe ulaşmak için refleks olarak kutucuğu kapatmasın.

4. Ziyaretçiyi çıkarken yakalayın.

Kullanıcınız sitede işini bitirdikten sonra sayfayı kapatmak üzere çarpı butonuna doğru giderken bir popup çıkartın. Bu davranışa exit-indent deniyor ve bu esnada ziyaretçiye sunduğunuz teklifle onu bir kere daha düşünmeye davet ediyorsunuz.

AppSumo Abonelik Kutusu
AppSumo (eski adıyla SumoMe), siteyi kapatmak üzereyken bir popup çıkartıp ziyaretçiye bir sonraki indirimi yakalama fırsatı sunduğunu söylüyor.

Tabii ki ziyaretçiye tam çıkarken gösterdiğiniz bir popup sitenin içindekilere göre daha çekici bir teklif sunmalı. Sayfayı kapatmaya niyetlenen birini kararından geri döndürmek kolay değil.

5. Hediye verin.

Herkes ücretsiz hediyeleri sever. Sitenizde bir çekiliş düzenleyip katılımcıların eposta adreslerini toplayın. Buna ek olarak ilgili sayfanızı sosyal medya sitelerinde paylaşmalarını isteyerek ulaşacağınız kişi sayısını artırabilirsiniz.

Çekilişin sonunda vereceğiniz bütçenize uygun bir hediye karşılığında bir sürü bülten aboneniz olacak. Bu kişilerin beleşçi olduğunu bildiğinize göre bir sonraki çekilişte yine eposta aracılığıyla haberdar olmalarını sağlayıp bir önceki çekilişten daha büyük bir etki elde edeceksiniz.

6. Üyelerinizi aboneye çevirin.

Eğer sitenizde üyelik sistemi varsa, üyelik formunun altına "bültene katılmak istiyorum" temalı bir checkbox ekleyip seçili hale getirin. Bülten aboneliğini özellikle istemeyen kullanıcılar seçimi kaldıracaktır ancak kararsız kalanları ya da umrunda olmayanları kazanmış olacaksınız.

7. Araçlar oluşturun.

Ziyaretçi kitlenizin işine yarayabilecek araçlar oluşturun. Sonuçları almak ya da detaylı sonuç isteyen kullanıcılarınızdan eposta adreslerini isteyin.

Örneğin, web sayfası hızını test eden bir aracınız varsa kullanıcıya kaba taslak bir sonuç gösterdikten sonra, sayfanın hızlanması için düzeltilmesi gereken sorunları eposta adresine göndermeyi teklif edin.

8. Facebook sayfanıza buton ekleyin.

Bildiğiniz üzere Facebook sayfalarına aksiyon butonları ekleyebiliyoruz. Eğer sayfanızın hatrı sayılır bir beğeni sayısı varsa bülten aboneliğine giden bir buton ekleyip sayfanızı beğenenleri aboneye dönüştürebilirsiniz.

HubSpot Abonelik Kutusu
HubSpot Facebook sayfasındaki eposta bülteni aboneliği butonu.

9. Konuk yazarlık yapın.

Eğer web sitenizin yeterince ziyaretçisi yoksa sektörünüzle ilgili popüler bloglarda konuk yazarlık yapın ve yazılarınıza eposta bülteni aboneliği bağlantısı ekleyin.

Böylece içeriğinizi beğenen kullanıcıları, yazıyı yazdığınız blogdan çekip alabileceksiniz. Yazdığınız konuk yazının yorumlar bölümünde okuyucularla aktif olarak ilgilenmeyi unutmayın.

10. Anket oluşturun.

Google forms ya fa Typeform gibi bir servisi kullanarak ziyaretçi kitlenizi hedefleyen bir anket hazırlayın. Ardından bu anketi ilgili sosyal medya gruplarında paylaşın. Hatta bütçeniz el verirse gönderiye reklam çıkmanız çok faydalı olacaktır.

Anketi çok uzun tutmamaya dikkat edin. Son bölümde ise, anketin son adımı olduğunu söyleyin ve sonuçları göndermek üzere eposta adresini istediğinizi söyleyin.

· · ·

Hepsi bu kadar. Tüm bu yöntemleri uygularken hepsini teker teker teste tabi tutup en iyi verimi aldığınız yöntemleri kullanın. Kilit nokta kullanıcıda antipati yaratmamakta.

Bu süreç burada bitmiyor tabii. Aboneleri kazandıktan sonra onları reklama boğmadan, ilgilerini çekecek içerikler sunmak ve iletişimi koparmamak işin en önemli kısmı.

Sizin kullandığınız yöntemler ve araçlar neler?

Cevaplarınızı yorumlarda bekliyorum. :)