Kullanıcılar epostayı okumak üzere açmadan önce küçük detaylar elde etmek istiyorlar. Eposta istemcileri de kullanıcıların bu isteğine epostanın ilk birkaç cümlesini önizleme olarak göstererek yanıt veriyor.

Ancak kullanıcı önizlemede anlamlı birşeyler beklerken çoğu zaman "resimleri göremiyorsanız tıklayın" ya da "arkadaşına gönder" gibi fonksiyonel linklerin metinlerini görüyorlar. Dolayısıyla epostayı açmak ile açmamak arasında kalan bir kullanıcı, onu açmıyor.

Bu kısıma preheader deniyor ve özelleştirmek mümkün. Üstelik açılma oranları üzerinde ciddi pozitif etkisi var.

Nasıl kullanılabilir?

Eğer alıcının adını biliyorsanız bunu preheader içinde yazarak etkileşimi artırabilirsiniz. Örneğin; "Fırsatı kaçırma!" yerine "Hey Umut, sana özel bir teklifimiz var!" gibi.

Preheader içinde aksiyona çağrı yapmak da bir diğer etkili yöntem. Faydayı belirtip cevabın epostanın içinde olduğunu belli edebilirsiniz. Örneğin; "Google'da yükselmek istiyor musun? [HEMEN TIKLA]" gibi.

Kampanya epostalarında bu yöntem itici olabilir. Onun yerine kampanya ile ilgili küçük bir detay verebilirsiniz. Örneğin; "Biletini ayırmak için son 5 gün!" gibi. Bu yöntem hem kampanyanın bitiş süresi hakkında bilgi verecek, hem de kullanıcıyı acele etmesi için aksiyona çağıracak.

Derek Helpern Preheader
Eğer eposta başlığı izin veriyorsa preheader metnini tamamlayıcı olarak kullanabilirsiniz.

Ancak önizleme göstermeyen eposta istemcilerini de düşünüp, başlığın tek başına bir anlam ifade etmesine dikkat edin.

H&M Preheader
H&M preheader metnini eposta içinde de görünür yapmayı tercih etmiş.

Preheader metninin eposta içinde görünmez olmasının, spam filtrelerine takılma riskini artıracağını düşünmüş oldukları için bunu yapmış olabilirler. Ancak bunun gözle görülür negatif bir etkisi yok.

Öte yandan eğer içerikten bağımsız değilse, görünür olması daha garanti bir yol olabilir.

Nasıl uygulanır?

Preheader metni CSS etiketlerinden etkilenmediği için içeriğe ekleyip görünmez yapacağım. Böylece eposta render edildiğinde kullanıcı bu metni görmeyecek ancak önizlemelerde görünebilecek.

Eposta içeriğinin başladığı ilk kısma (body etikeninin hemen altına) aşağıdaki gibi bir span ekliyorum.


<body>
  <span style="display: none !important;">
    Hey {{ customer.name }} sadece sana özel kampanyadan yararlanmak için acele et!
  </span>
  <!-- Epostanın kullanıcıya görünecek olan kısmı  buraya gelecek. -->
</body>

Sınırlarımız ne?

Uzunluğu farklı istemcilere göre değişiyor. Örneğin, gmail 35 karaktere izin verirken, apple mail 140 karaktere kadar izin veriyor. Tavsiyem, preheader metinlerinizi en kısa önizlemeye göre ayarlamanız.

· · ·

Siz preheader metinlerini nasıl kullanıyorsunuz? Daha önce farklı bir kullanımına denk geldiniz mi?