Giderek internette daha az yazı okuyoruz. Bir içeriği hazırlarken dikkat etmemiz gereken kıstas metnin kaç kelime içerdiği değil ziyaretçiler için ne kadar okunabilir olduğu.

Arama motorlarında yukarı çıkmak için uzuuuuuun içerikler yazıyoruz.

Yazılırken okuyucunun gözünden bakılmamış bir içerik çoğu zaman okuyucuyu kaçırıyor ve uzun içerik bizim için faydadan çok zarar getiriyor.

Ziyaretçiler ne istiyor?

Ziyaretçi taranabilir olmayan bir içerikle karşılaşıp istediğini metin içinde bulamayınca kaçıyor. Bu da bize zıplama oranı (bounce rate) değerlerimizin yükselmesi olarak yansıyor.

İnsanlar web sayfalarını detaylıca okumuyorlar, hızlıca tarayıp istediklerini almak istiyorlar.

İşte, ziyaretçilerinizin keyifle okuyacağı taranabilir içerik üretmenin sekiz yolu:

1. Kısa yazıp boşluğu artırın

En basit yöntemlerden birisi cümleleri kısa tutmak ve paragraflar arası boşluğu artırmak. Bir paragrafta dört, beş cümleden fazla yazmayın.

Hatta gerekirse tek cümlelik paragraflar oluşturun.

2. İçeriği alt başlıklara bölün

Ne kadar parçalarsanız içerik o kadar taranabilir olacaktır. Tabii başlıklar basit olmalı ve ilgili bölümü tek cümlede özetlemeli. Başlığı okuyan birisi ana fikri almalı ve o bölümü okumak istediğine ona göre karar verebilmeli.

3. Maddeli listeler oluşturun

  • Liste maddeleri kolayca taranabilir.
  • İçeriğin genelinden farklı göründüğü için ilgi çeker.
  • Okuyucu için görsel mola işlevi görür ve dinlendirir.

4. Resimlere açıklama yazın

Araştırmalar bir web sayfasında en çok okunan yerin resim açıklamaları olduğunu gösteriyor. Güçlü bir resmi iyi bir açıklamayla daha güçlü hale getirin.

Resim açıklamalarını kullanın.
Açıklamalar iki ya da üç cümle uzunluğunda olmalı.
Ziyaretçiyi yazının geri kalanını okumaya itmek için yeterlidir.

5. Yardımcı linkler ekleyin

Sitenizdeki en iyi alakalı içeriklere iç link vererek ziyaretçiyi sitede tutabilirsiniz.

İçerikle alakalı başka sitelere link vermek bu konuyu araştırdığınızı gösterecektir. Ziyaretçiler de bu sayede okuduğu içeriğe daha hakim olacak ve içeriğinizin faydalı olduğunu hissedecekler.

Bir diğer faydası ise, içeriğinizi araklayanların farkında olmadan size link vermesi tabii. :)

6. Önemli yerleri vurgulayın

İçerikteki en önemli kısımları kalın yaparak vurgulayın. Böylece, okuyucu metindeki önemli kısımları bir bakışta tarayabilecektir.

Her şeyi kalın yapmayın. Bu, hiçbir şeyi kalın yapmamakla aynı etkiyi verir. Keramet kelimelerin kalın olmasında değil, geri kalan kısımdan farklı olmasında.

7. Sayıların gücünden yararlanın

Sayılar ziyaretçinin dikkatini toplamanın ve konsantre tutmanın en iyi yoludur. Yazı başlıklarına sayılar ekleyerek daha ilgi çekici olmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin; Eposta Listenizi Büyütmenin 10 Etkili Yolu

8. Baştan sona kontrol edin

Alt başlıkları, maddeleri, resim açıklamalarını, linkleri ve vurguları ekledikten sonra tüm yazıyı baştan sona okuyun. Dikkat dağıtan kısımlara iyileştirme yapın.

Okuyucu bir göz gezdirmeyle yazının ana fikrini alabiliyor mu? Eğer belirsiz kaldığını düşündüğünüz kısımlar varsa önceki yedi maddeyi kullanarak bu kısımlara dikkat çekin.

· · ·

Peki ya siz okunabilir içerik oluşturmak için nelere dikkat ediyorsunuz? En çok okunan yazılarınız hangi özelliklere sahip? Hadi, yorumlarda konuşalım.